Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Tylko 10 tankowań bez cła. Na granicy wrzało

2013-05-06 19:31:53 (ost. akt: 2013-05-06 21:06:25)
Do rozwścieczonych kierowców wyszedł Mirosław Rogulski, Z-ca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu, który starał się odpowiadać na pytania zebranych

Do rozwścieczonych kierowców wyszedł Mirosław Rogulski, Z-ca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu, który starał się odpowiadać na pytania zebranych

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Tylko 10 tankowań w Rosji miesięcznie. Tak celnicy zamierzają walczyć z osobami, które z wwozu paliwa do Polski uczyniły źródło dochodu. W poniedziałek (06.05.) w życie weszło nowe rozporządzenie. Kierowcy przekraczający granicę tego dnia nie spodziewali się jednak, że brane będę pod uwagę ich kwietniowe wyjazdy.

Już kilka godzin po wejściu w życie obostrzeń skontaktowali się z nami zdezorientowani kierowcy oczekujący na przejściu granicznym w Grzechotkach. Najwięcej pretensji mieli o to, że choć przepisy obowiązują od 6 maja muszą płacić za kwietniowe wyjazdy do Obwodu Kaliningradzkiego.

— Zabrano mi paszport i kazano iść do okienka — mówiła jedna z osób spotkanych dziś na przejściu granicznym w Grzechotkach. — Tam powiedziano mi, że od 6 kwietnia do dziś byłam w Obwodzie Kaliningradzkim 14 razy i że muszę teraz zapłacić 250 zł. Jestem tu od kilku godzin. W portfelu mam tylko kartę do bankomatu i kilka złotych. Nie mam nawet jak zapłacić. Gdyby powiedziano nam, że brane będą pod uwagę wyjazdy z ostatniego miesiąca to bym dziś nie przyjechała. Gdy przekraczałam granicę nikt mnie nie uprzedził, że tak to wygląda. Myślałam, że skoro przepisy wchodzą w życie 6 maja to wyjazdy liczy się od dziś, że zaczynamy z pustym kontem. Prawo przecież nie może działać wstecz. A okazało się, że może...

Do zdenerwowanych kierowców wyszedł Mirosław Rogulski, Z-ca Naczelnika Urzędu Celnego w Elblągu, który starał się odpowiadać na pytania zebranych. Podkreślał, że to podróżni muszą dowieść, że sprowadzają paliwo okazjonalnie, a nie w celach handlowych. Podstawiono także busa, którym kierowców zawieziono do bankomatu w Braniewie aby mieli możliwość uregulowania opłat.

— Nikt wam nie zabrania przekraczać granicy — mówił Rogulski. — Jeżeli jednak codziennie przekraczacie granicę z pełnym bakiem to nie przewozicie tego paliwa dla własnych celów, a w celu handlowym — tłumaczył zebranym. — Służba Celna bada okazjonalność. To państwo musicie udowodnić, że zużyliście paliwo dla własnych potrzeb oraz, że paliwo było pobocznym, a nie głównym celem waszego wyjazdu.

Zgodnie z rozporządzeniem, osoby przekraczające granicę częściej niż 10 razy w miesiącu będą kontrolowane. Jeżeli okaże się, że utrzymują się z wwozu paliwa będą musiały płacić cło.

— Służba Celna obserwuje wzrastającą skalę wwozu paliwa przez podróżnych wielokrotnie przekraczających granicę — informuje Ryszard Chudy Rzecznik IC Olsztyn. — Dlatego podejmie działania w celu wyeliminowania przywozu handlowych ilości paliwa przez podróżnych. Służba Celna analizować będzie wszystkie przypadki częstego wwozu paliwa, a w razie udowodnienia, że paliwo zostało przywiezione w celach handlowych, osoby je wwożące zostaną zobowiązane do uiszczenia należności celno – podatkowych. Jednocześnie Służba Celna zapewnia, iż wzmożone działania będą dotyczyły jedynie tych osób, które z przywozu paliwa uczyniły sobie stałe źródło dochodów. Bez należności celno – podatkowych przywieźć można jedynie paliwo w standardowych zbiornikach pojazdów oraz dodatkowo do 10l w przenośnym kanistrze, pod warunkiem, że jego przywóz nie ma charakteru handlowego, tzn. o ile : odbywa się okazjonalnie oraz obejmuje wyłącznie towary na własny użytek podróżnych lub ich rodzin. Ponadto paliwo zwolnione z należności celnych przywozowych nie może być wykorzystywane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione, ani nie może zostać usunięte z tych pojazdów. Nie może też zostać odpłatnie lub nieodpłatnie zbyte przez osobę korzystającą ze zwolnienia. Naruszenie tych zasad powoduje obowiązek uiszczenia należności celnych przywozowych.

W Gronowie zjawił się także poseł Wojciech Penkalski, który zachęcał kierowców by nie wnosili opłaty, ponieważ nie uzyskali oni pełnej informacji. Zadeklarował także, że porozmawia na temat nowego rozporządzenia z Jackiem Kapicą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i szefem Służby Celnej.

Zobacz także

Komentarze (117) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wstydze sie byc Polakiem #1079407 | 46.204.*.* 9 maj 2013 21:03

  w tym kraju,coraz bardziej zuca sie klody pod nogi najbiedniejszym obywatelom.War-Maz. gdzie jest najwieksze bezrobocie ogranicza sie ludziom wyjazdy za miedze.To paranoja.jak moze jakis naczelniczyna Urzedu Celnego wprowadzac swoje widzi mi sie.Kurwa mac,a gdzie ustawy sejmowe do tego.Polska zlamala umowe z Federacja Rosyjska o malym ruchu granicznym uniemorzliwiajac swoim obywatelom swobodne przemieszczanie sie.Panie Sikorski,a tak sie Pan chwalil mrg.Gdzie Pan jest teraz????Schowal Pan Glowe w piasek???Mysle ze to jest drugi PRL.Otworzyles Pan mrg,podpisales,a teraz co.P A R A N O J A.Lawrow nie daruje Panu tego.Blokada granicy.jestem za.Niech Bruksela uslyszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. brzeski #1079040 | 83.28.*.* 9 maj 2013 14:21

  Czym wy ludzie przeżywacie ? i tak macie dobrze. Na wschodniej granicy polsko białoruską mozna przewozić paliwo 1 na 8 dni przy czym trzeba kupic jeszcze wize która tez sporo kosztuje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do lemingów #1078599 | 31.63.*.* 8 maj 2013 23:21

   Pękalski wam załatwi tak jak tusk załatwił wam drugą Irlandie, tak jak bolek załatwił wam drugą Japonie. Na razie to pan poseł przyczynił sie czynie do tego że macie zapier.....do 67 roku życia. Dziękujemy panie pośle. Frajerstwo do kwadratu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bananito #1078301 | 79.187.*.* 8 maj 2013 18:28

   tylko pytanie co sad powiedziałby na tak "SOLIDNE" dowody. a przeciez SC powinno poinformowac odpowiednie organy o popełnieniu przestepstwa jakim jest handel paliwem bez koncesji i uiszczania podatku dochodowego drogowego itp

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. bananito #1078298 | 79.187.*.* 8 maj 2013 18:24

   jesli te dowody na handel paliwem sa tak mocne zeby pobrac cło to musza byc rownie mocne aby oskarzyc takiego osobnika handlem paliwem bez koncesji a to oznaczałoby o wiele surowsze konsekwencje i na pewno zniecheciłoby wszystkich do tego procederu ;)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (117)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages