Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Protest na przejściu granicznym w Grzechotkach

2013-05-11 22:28:36 (ost. akt: 2013-05-12 13:19:54)
Choć podkreślano, że spotkanie ma charakter tyko informacyjny i pokojowy, kierowcy na kilkanaście minut zablokowali pas ruchu w obu kierunkach

Choć podkreślano, że spotkanie ma charakter tyko informacyjny i pokojowy, kierowcy na kilkanaście minut zablokowali pas ruchu w obu kierunkach

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Ponad 200 osób protestowało na przejściu granicznym w Grzechotkach przeciwko obostrzeniom związanym z przewozem paliwa z Rosji. Kierowcy zablokowali nawet dwa pasy ruchu. Protestujących wspierali posłowie Ruchu Palikota.

Od 6 maja celnicy z polsko-rosyjskich przejść zaczęli karać kierowców, którzy zbyt często wracają z Obwodu Kaliningradzkiego z pełnym bakiem paliwa. Kierowcy przekraczający granicę od samego początku obowiązywania obostrzeń zapowiadali protest oraz blokadę granicy. W sobotę (11.05.) na przejściu granicznym w Grzechotkach z protestującymi kierowcami spotkali się posłowie Ruchu Palikota – Wojciech Penkalski oraz Maciej Wydrzyński. Na spotkanie w Grzechotkach zaproszeni zostali dyrektor Izby Celnej w Olsztynie i zastępca Naczelnika Urzędu Celnego w Olsztynie. Jednak na spotkanie nie przybyli. Nie pojawił się również lider RP Janusz Palikot, którego obecność także była zapowiadana.

Choć podkreślano, że spotkanie ma charakter tyko informacyjny i pokojowy, kierowcy na kilkanaście minut zablokowali pas ruchu w obu kierunkach, gdy funkcjonariusz Straży Granicznej przestali wpuszczać na teren przejścia granicznego przybywających na protest kierowców. Odstąpili dopiero po rozmowie z Penkalskim i komendantem przejścia, który pozwolił zainteresowanym zostawić samochody i przejść na miejsce spotkania.

- Nie zgadzam się z tymi przepisami – mówił jeden z kierowców obecny na przejściu granicznym. – W poniedziałek zostałem ukarany akcyzą w wysokości 263 zł. za 90 litrów paliwa. Nikt mnie nie uprzedził o wprowadzeniu takich przepisów. Nie znaleziono u mnie kontrabandy, więc nie wiem dlaczego musiałem zapłacić. Nie odpuszczę, będę walczył o zwrot tych pieniędzy.

Oburzeni kierowcy mogli wpisać się na listę osób składających pozew zbiorowy ws. naliczenia cła bez jakichkolwiek podstaw. W poniedziałek poseł Penkalski zawiezie petycję do Warszawy.

- Dzisiejsze rozmowy mają na celu pokazanie problemu – mówi Penkalski. - Województwo warmińsko-mazurskie ma najwyższą stopę bezrobocia. Powiat braniewski ma blisko 40 procent. Do czego doprowadziły samorządy, brak opieki nad tymi biednymi ludźmi? Dzisiaj chce się im zabrać pieniądze, których oni de facto nie mają. Kolejną kuriozalną rzeczą jest to, że ludzie wjeżdżając od poniedziałku nie byli w żaden sposób informowani, że w przeciągu miesiąca mogą przekraczać granicę dziesięć razy, a przy jedenastym razie będą traktowani jak złodzieje, którzy łamią przepisy. Jest domniemanie niewinności. Od tego nie jest Izba Celna, ale są inne jednostki, które powinny się ewentualnie tym zająć. Nie możemy tych ludzi traktować jako potencjalnych przestępców.

Poseł Wydrzyński podzielił się swoimi wątpliwościami dotyczącymi legalności całego procederu oraz obawami jakie niesie za sobą możliwość ściągania przez "skarbówkę" należnej akcyzy za kilka lat wstecz.

Protesty wspierał mecenas Ryszard Bafia.
- Nie może być takiego prawa, które można interpretować na dowolne strony - mówił mecenas. - Jeżeli paliwo w zbiorniku do tej pory nie było towarem celnym, to nie może być bez zmiany ustawy, z dnia na dzień uznane za towar celny i podlegać cleniu i akcyzie. O to będziemy walczyć żeby prawo było przestrzegane, żeby nie było możliwości naginania prawa, przy pomocy ogólników, ustnych poleceń, żeby zmiany w prawie były ustawowe.
Więcej w poniedziałkowym Dzienniku Elbląskim.

Źródło: Dziennik Elbląski

Zobacz także

Komentarze (139) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. klient #1090751 | 37.8.*.* 21 maj 2013 10:39

  A paliwo na stacji benzynowej już po 5,23 heh :D ( jak spadnie do 5pln to nie ma sensu chrzczonej albo 92 kupować po cenie 95 hahah) zreszta każdy normalny zrobi sobie zezwolenie smignie raz na miecha i sobie kupi legalnie. a passaty wyląduja na śmietniku historii jak kiedyś skutery :D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1088723 | 5.185.*.* 18 maj 2013 21:03

  pytam wszystkich dlaczego nie płaciliśmy za 2 paczuszki papierosów i alkohol? mądrych do odpowiedzi!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. paweł #1087742 | 83.11.*.* 17 maj 2013 14:08

  I co Panie Penkalski cisza na granicy ,czy coś Pan z tym zrobił czy tylko się zareklamować Pan chciał .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kazik #1085407 | 81.15.*.* 15 maj 2013 08:12

  no i w czym wam pomógł wybraniec narodu?zabłyszczał medialnie i to mu wystarczy ale nic nie zmienił w waszej sytuacji. 10 przejazdów na 30 dni mi pasuje ale liczenie tego wstecz i karanie ludzi za to że nie zostali o tym powiadomieni to przeginka ja bym osobiście nie zapłacił

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Red #1084143 | 88.220.*.* 14 maj 2013 10:53

   Ja chce pracować a od roku nie mam pracy o tyle że rodzina mi pomaga i mam gdzie mieszkać , nie ciągnę zasiłku z MOPSU więc w czym ty widzisz jeden i drugi śmieszny przedsiębiorco płacący podatki haha, a kto zatrudnia na czarno albo śmieciówke za 4-5zł na godzine no kto pierd*lony złodzieju jeden z drugim kto tu kradnie . Pracowałem u takiego jednego "uczciwego" na czarno za 1tys. zł miesiecznie super było :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Pokaż wszystkie komentarze (139)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages