Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Oni na nudę nie narzekają

2015-01-07 09:41:14 (ost. akt: 2015-01-07 09:43:37)

Uczniowie z Gminy Braniewo po zajęciach lekcyjnych mają co robić. Chodzą na ciekawe zajęcia dodatkowe

Uczniowie z Gminy Braniewo po zajęciach lekcyjnych mają co robić. Chodzą na ciekawe zajęcia dodatkowe

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Uczniowie z Gminy Braniewo po zajęciach lekcyjnych mają co robić. Ponad 200 osób swój wolny czas ciekawie i z pożytkiem dla siebie spędza na zajęciach organizowanych przez Federację Organizacji Socjalnych FOSa z Olsztyna.

Młode osoby mają możliwość poszerzania swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej na interesujące ich tematy. Uczniowie ci biorą udział w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt ,, Akademia Kompetencji w Lipowinie.

Kurs technik pamięciowych , nauka szybkiego czytania, taniec nowoczesny, chodzenie na szczudłach , wolontariat, tematy społeczne, matematyka, zagadnienia z chemii i przyrody- to tylko jedne z wielu zajęć z których korzystać mogą uczniowie uczęszczający do podstawówki i gimnazjum w Lipowinie, Szylenach i Żelaznej Górze. Do dyspozycji uczniów jest też logopeda i psycholog doradca zawodowy

Zadowoleni z zajęć
Dodatkowe zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Często jest tak, że ta sama osoba chce uczestniczyć w kilku zajęciach. Jest też tak, że po zakończeniu zajęć niektórzy w dalszym ciągu utrzymują kontakt z nauczycielem i chcą w jakiś sposób zajmować się tym czym zajmowali się na zajęciach. Jest tak np.. w przypadku wolontariatu.

— W tamtym roku na moich zajęciach miałam ok. 60 osób — mówi Agnieszka Szydłowska prowadząca zajęcia z wolontariatu. — W tym roku uczniów jest mniej ze względu na to, że odeszły trzecie klasy gimnazjalne. Cieszy fakt, że uczniowie ci w dalszym ciągu utrzymują ze mną kontakt. Dzwonią i pytają się jak mogą pomóc innym.

By zobaczyć problem od podszewki
Zajęcia praktyczne dają możliwość rzeczywistego poznania omawianego zagadnienia. Jednymi z takich zajęć jest wspomniany już wolontariat prowadzony przez Agnieszkę Szydłowską. Uczniowie poruszają na nim poważne tematy jak np. starość i niepełnosprawność, które rzadko widać na co dzień.

— To naprawdę ciekawe zajęcia, dają możliwość pomagania potrzebującym. — mówi Agnieszka Szydłowska.— W ramach tych zajęć odwiedziliśmy w okresie świąt Dom Pomocy Społecznej w Braniewie. Dzieci były tam z kolędami i własnoręczne zrobionymi prezentami. Uczniowie byli zadowoleni. Cieszyli się, że mogły zaśpiewać dla podopiecznych tego Domu. Zobaczyli problem niepełnosprawności i starości od podszewki.

Nie tylko w klasach, w plenerze też
Uczniowie w ramach zajęć uczestniczą w różnego rodzaju akcjach społecznych i imprezach. Brali udział w ścieżkach biegowych, zbierali karmę dla zwierząt i przekazali ją dla braniewskich Animalsów. Byli na dwudniowych warsztatach w Bartoszycach oraz odwiedzili Stowarzyszenie „NORA” w Bartoszycach. Przed nimi jeszcze warsztat teatralny. Dzięki temu uczniowie mogą zgłębiać tajniki swojego hobby. Mogli np.: nagrać płytę i film. Nad zajęciami czuwają trzy opiekunki grup szkolnych w Żelaznej Górze Sylwia Cytrynowicz , Lipowinie Dorota Barańska, a w Szylenach Anna Serocka- Knop .

— Bez tych wspaniałych kobiet i ich pomocy trudno by było ogarnąć to wszystko, ścieśnić zajęcia , skoordynować pacę trenerów oraz nauczycieli — dodaje Szydłowska.

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages