Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Pomimo deszczowej pogody atmosfera była gorąca

2015-07-30 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-30 14:30:15)

Pomimo deszczowej pogody atmosfera była jak zwykle bardzo miła

Pomimo deszczowej pogody atmosfera była jak zwykle bardzo miła

Autor zdjęcia: Archiwum UG Braniewo

Podczas Dni Nowej Pasłęki obyły się Międzynarodowe Regaty Żeglarskie im. Jarka Rąbalskiego. Nasza Przystań gościła aż 80 jednostek jachtowych z czego 33 wzięły udział w regatach.

Uroczyste otwarcie Regat odbyło się w sobotę (25.07) o godz. 10.00. Wójt Gminy Tomasz Sielicki wraz z Komandorem Yacht Clubu Zalew Wiślany Andrzejem Włodarczykiem przywitali uczestników, organizatorów, sponsorów oraz przedstawicieli sąsiednich jednostek samorządowych.
Nasza Przystań gościła aż 80 jednostek jachtowych z czego 33 wzięły udział w regatach. Po odprawie sterników nastąpiło wyjście jachtów z portu i start wyścigów. Pomimo deszczowej pogody atmosfera była jak zwykle bardzo miła. Obserwatorzy regat doskonale się bawili z niecierpliwością oczekując powrotu swoich faworytów do portu.

By upamiętnić zasłużonych
Regaty mają na celu upamiętnienie Jarka Rąbalskiego, powszechnie szanowanego żeglarza i miłośnika bojerów, który zginął tragicznie w zalodzonym Zalewie. Tegoroczne regaty miały jednak przypomnieć jeszcze jedną zasłużoną i tragicznie zmarłą postać Ziemi Braniewskiej: byłego burmistrza Henryka Mrozińskiego, którego pogrzeb zbiegł się z terminem odbioru Nagrody Przyjaznego Brzegu, przyznanej właśnie za tworzenie infrastruktury żeglarskiej. Trzecim bohaterem był… król Polski Stefan Batory, który przez Zalew Wiślany chciał transportować towary z Rzeczpospolitej.
Organizatorem regat był Yacht Club Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce oraz wójt Gminy Braniewo. Patronat honorowy nad regatami objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. To z jego rąk najlepsi żeglarze odebrali nagrody.
— Regaty w Nowej Pasłęce od lat przyciągają żeglarzy znad Zalewu Wiślanego — także z rosyjskiej części. Tym razem było podobnie. Myślę, że magnesem są nie tylko regaty, ale i nastrój wspólnej żeglarskiej zabawy, dlatego tak dużo żeglarzy bierze udział w naszych zawodach, nawet jeśli pogoda nie całkiem nam sprzyja — mówi komandor YCZW Andrzej Włodarczyk.
— Postanowiliśmy połączyć regaty z obchodami Dni Nowej Pasłęki. Dzięki temu, przy przystani i „Domu Rybaka” rozmawiano nie tylko o żaglach, ale tańczono, grano w siatkówkę plażową, a dzieci uczestniczyły w wielu konkursach — dodaje wójt gminy Braniewo Tomasz Sielecki.

Dyskusje o turystyce wodnej w Nowej Pasłęce
— Żeglarstwo jest dla strefy Zalewu Wiślanego nie tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale i szansą na rozwój gospodarczy. Od lat inwestujemy intensywnie w tworzenie infrastruktury, by dobrze wykorzystać walory tego akwenu. Cieszę się, że w Nowej Pasłęce dobrze wykorzystujecie zbudowaną w ramach Pętli Żuławskiej przystań — mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin, podczas ceremonii wręczania pucharów i ufundowanych przez Urząd Marszałkowski nagród.
Sponsorami nagród była też Lokalna Organizacja Turystyczna Kraina Zalewu Wiślanego. Nagrody otrzymali m.in. niewidomy żeglarz oraz najlepsza sterniczka Daria Rybarczyk.
W czasie, gdy żeglarze walczyli na wodzie, w porcie rozmawiano o planach rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym. Regina Czymbor oraz Jerzy Wcisła z Biura Regionalnego w Elblągu przedstawili projekt Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego, którym biuro zajmuje się od 2012 roku.
— Szlak łączy Kanał Augustowski, Biebrzę i Wisłę z Zalewem Wiślanym. Zainteresowanie tworzeniem szlaku deklaruje ok. 60 miast i gmin. Elbląg oraz nasze Biuro Warmia i Mazury dążą do stworzenia stowarzyszenia, które będzie łączyło wszystkich partnerów — mówiła Regina Czymbor, zajmująca się turystyką w elbląskim Biurze Regionalnym.
— Od dwóch lat przekonujemy Rosjan, a od tego roku także Litwinów i Białorusinów, byśmy budowali ten szlak nie tylko na polskich wodach, ale także na Niemenie, Zalewie Kurońskim oraz rosyjskich rzekach Dejmie i Pregole. To może być jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodniackich w całej Europie – dodaje dyr. Biura Jerzy Wcisła. Biuro Regionalne jest organizatorem Regat o Puchar im. Króla Stefana Batorego. W tym roku po raz pierwszy te regaty rozegrano w Nowej Pasłęce.


Wyniki końcowe klasa T – 1:
1. Vega – Zhadobno Sergey
2. Kareta II – Sawicki Wiesław
3. Delphine – Zanider Zygmunt
4. Snail – Ovcinnikov Kaunas
5. Nasza Jutrzenka – Rybarczyk Daria
6. Merlin – Babushkin Jurii
7. Gaja – Zydlewski M., Zydlewski T.
8. Kwsani – Bałos Eugeniusz
9. Popuś – Zasada Jacek
10. Nicolaus – Karpowicz Tadeusz

Wyniki końcowe klasa T – 2:

1. Mokhito – Nichipolenko Andzey
2. Błekitna Bryza – Kwiatkowski Sławomir
3. Wera – Muleris Mauszer
4. Berbeć – Seroka Ryszard
5. Dragon – Smogorzewski Krzysztof
6. Nevo – Vashchuk Aleksandr
7. Altari – Mikołowski Aleksander
8. Souvenir – Szczepański Tomasz
9. Fortuna – II – Burbikov Sergey
10. Bras – Reginis Piotr

Wyniki końcowe klasa T – 3:

1. Neoprofil – Adamowicz Piotr
2. Irbis – Rutkowski Janusz
3. Lilu – Amelichev Sergey
4. Stradanka – Idzikowski Mariusz
5. Aphrodite – Bagrow Igor
6. Kaper – Siekierko Tomasz
7. Studio Line – Pieciukiewicz Jan
8. Argentina – Gavrilov Dmitrij
9. Jan Bażyński – Podgórski Andrzej
10. Gienek – Dębek Marek
11. Kola – Szprenger Marcin
12. Trzy Em – Pavlenko Sergey

Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. po #1786950 | 164.126.*.* 1 sie 2015 12:20

  Smieszni radni

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pop #1786949 | 164.126.*.* 1 sie 2015 12:18

  Jaki gospodarz gminy taka impreza.musieli zaoszczedzic na zespolach bo za co by chleli kolo domu rybaka pod namiotem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. romek #1786588 | 88.220.*.* 31 lip 2015 19:39

  zenada -jeszcze tak beznadziejnej imprezy nie było i gwiazda wieczoru -brak słów wstyd-lepiej wcalbiće nie ro

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages