Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Porzuciła ciało dziecka na plaży. Chce dobrowolnie poddać się karze

2016-11-28 10:49:43 (ost. akt: 2016-11-28 10:53:11)
Katarzyna W. zawinęła dziecko w bluzę dresową, później włożyła do worka foliowego i wyrzuciła na plaży 400 metrów od domu

Katarzyna W. zawinęła dziecko w bluzę dresową, później włożyła do worka foliowego i wyrzuciła na plaży 400 metrów od domu

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Katarzyny W., która na początku listopada ubiegłego roku porzuciła ciało swojego nowo narodzonego dziecka na plaży w Starej Pasłęce chce dobrowolnie poddać się karze. 17 listopada prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Braniewie wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.

Prokuratura Rejonowa w Braniewie zakończyła postępowanie przygotowawcze w sprawie Katarzyny W. Oskarżyła ją o nieumyślne spowodowania śmierci dziecka. Grozi jej za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

— Katarzyna W. przyznała się do winy — mówi Rajmund Kobiela z Prokuratury Rejonowej w Braniewie. — Złożyła wniosek do prokuratora o wystosowanie wniosku do sądu o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. — Taki też wniosek wystosował do sądu prokurator. W ten sposób zakończyło się postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

W dokumencie oskarżona w porozumieniu z prokuratorem uzgodniła karę albo środek karny. Nie wiemy jednak jaką karę uwzględniono w tym wniosku.
Teraz sąd po zapoznaniu się z wnioskiem może go nie zaakceptować i rozpocznie się wtedy proces. Sąd może też wezwać prokuratora i Katarzynę W. celem modyfikacji kary. Jeśli jednak zaakceptuje karę proponowaną we wniosku, wtedy na tzw. posiedzeniu wyda wyrok.

Prokuratura rozważała również przedstawienie kolejnego zarzuty — znieważenia zwłok, zagrożonego karą grzywny, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat 2. Katarzyna W. tego zarzutu jednak nie usłyszy, bo jej celem nie było znieważenie zwłok.

— Aby taki zarzut postawić przestępstwo musi być celowe. Katarzyna W. musiałaby działać w bezpośrednim celu znieważenia zwłok. A jej zamiarem było ukrycie zwłok dziecka — mówił Łukasz Iskrzyński z Prokuratury Rejonowej w Braniewie.

Przypomnijmy: Ciało porzuconego noworodka znalazła 3 listopada 2015 roku mieszkanka Starej Pasłęki, która wyszła na spacer z psem. Jeszcze tego samego dnia zatrzymano matkę dziecka, którą okazała się wówczas 18-letnia Katarzyna W. Dziewczyna urodziła w mieszkaniu we Fromborku. W tym lokalu był jej 20-letni partner. Jak zeznała dziewczyna, mężczyzna o niczym nie wiedział i niczego nie słyszał. Katarzyna W. przyznała się do porzucenia dziecka. Początkowo twierdziła, że córka urodziła się martwa. Co innego ustalono podczas sekcji zwłok.
— Dziecko urodziło się żywe — mówił wtedy Rajmund Kobiela z Prokuratury Rejonowej w Braniewie. — Zaczerpnęło kilka oddechów i zmarło na skutek nie udzielenia pomocy przez osobę dorosłą., np.: przez wyziębienie, zachłyśnięcie czy uduszenie. Dziecko nie miało urazów. Przyznała, że porzuciła martwego noworodka na plaży. Nie zeznawała ze szczegółami o tym co działo się po porodzie. Tłumaczyła, że bała się reakcji środowiska, że się od niej odwróci i pozostawi bez wsparcia.
Potem po przesłuchaniu prokuratura wnioskowała o tymczasowe aresztowanie dziewczyny. Sąd jednak odrzucił ten wniosek i zastosował policyjny dozór. Prokuratura złożyła na to postanowienie zażalenie do Sądu Okręgowego w Elblągu. Ten jednak podtrzymał wcześniejszą decyzję braniewskiej placówki i Katarzyna W. na zakończenie sprawy czeka na wolności.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Braniewianka #2126658 | 82.177.*.* 3 gru 2016 21:40

  Trudno zrozumieć decyzję Sądu i taką łagodną karę za pozbawienie życia niewinnego, bezbronnego noworodka. Czy tak ma wyglądać SPRAWIEDLIWOŚĆ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. qwww #2123036 | 37.128.*.* 29 lis 2016 07:30

  Nie porzuciła ciała dziecka tylko porzuciła żywe dziecko , które potem umarło z zimna, z zakrztuszenia lub i innych przyczyn

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages