środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Ignorujesz egzamin kontrolny? Odpowiesz za kierowanie pojazdem pomimo cofniętych uprawnień

2017-02-06 10:09:05 (ost. akt: 2017-02-06 11:33:00)

Policjanci skierują do sądu karnego materiały sprawy, w której 44-letni mieszkaniec Kielc może usłyszeć zarzut kierowania pojazdem mechanicznym pomimo wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień. Mężczyzna nie stawił się na egzamin kontrolny po przekroczeniu 24 pkt karnych, teraz poniesie konsekwencje karne.

Jeżeli kierujesz pojazdem pomimo cofniętych wcześniej uprawnień do kierowania w drodze decyzji administracyjnej, musisz liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zgodnie z art. 180a KK, każdy kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Z taką odpowiedzialnością będzie musiał liczyć się 44-letni mieszkaniec Kielc, który kierował pojazdem bez dokumentu uprawniającego go do jazdy. Został zatrzymany na terenie przejścia granicznego w Grzechotkach. Mężczyzna przyznał się funkcjonariuszom, że prawo jazdy zostało mu zatrzymane w lutym 2016 roku za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, ale do chwili obecnej nie zdążył go odebrać. Świadomie popełniał wykroczenie. Policjanci po sprawdzeniu kierowcy w policyjnych bazach stwierdzili dodatkowo, że 44-latkowi odebrano uprawnienia do kierowania w związku z niestawiennictwem na kurs reedukacyjny. Uprawnienie takie przysługuje staroście, który zgodnie z art. 99 Ustawy o kierujących pojazdami, po przekroczeniu przez kierowcę limitu 24 punktów karnych, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, kieruje kierowcę na specjalny kurs reedukacyjny. Kurs należy odbyć w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu.

Teraz zaskoczony 44-latek będzie musiał zmierzyć się nie tylko z kursem ale i karą, jaka grozi mu za niestosowanie się do decyzji starosty.

Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. spoko #2175734 | 79.186.*.* 6 lut 2017 12:36

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. żaden kurs tu nie powinien wchodzic w gre.Dop... z 20 tys i zabrac prawko na 2 lata.

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages