Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Dożynki gminne w Krzewnie. Rolnicy podziękowali za plony

2017-09-19 10:46:14 (ost. akt: 2017-09-19 10:57:49)

Autor zdjęcia: Archiwum UG Braniewo

16 września odbyły się dożynki gminne w Krzewnie. Tradycyjna msza święta dziękczynna sprawowana była przez Dziekana Dekanatu Braniewskiego księdza Leszka Galicę. Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Danuta Sołoń oraz Pan Marian Krzywiec - rolnicy z Krzewna. To właśnie oni złożyli na ręce księdza dziekana chleb dożynkowy, dziękując za tegoroczne plony.

Po zakończeniu mszy świętej Wójt Gminy Braniewo Tomasz Sielicki przywitał zaproszonych gości: Przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jana Bobka, Przewodniczącego Rady Gminy Braniewo Sergiusza Kaliszuka, radnych i sołtysów, przedstawicieli sąsiednich samorządów, służby mundurowe, przedstawicieli jednostek współpracujących z gminą, przybyłych księży, a przede wszystkim rolników i mieszkańców gminy.

Po przemówieniu okolicznościowym rozpoczął się ceremoniał dożynkowy z udziałem zespołu pieśni i tańca „KORTOWO”. Starostowie dożynek przekazali chleb dożynkowy na ręce wójta i jego małżonki. Potem wspólnie podzielili nim wszystkich przybyłych.

Niezmiennie od 7 lat, jednym z najważniejszych punktów dożynek gminnych jest wręczenie „Bursztynowego Ziarna”. Jest to tradycja wprowadzona przez wójta Tomasza Sielickiego, który podczas święta chleba wręcza 3 nagrody: rolnikom, instytucjom oraz przedsiębiorcom, zaangażowanym nie tylko w rozwój własnych gospodarstw i firm, ale także w życie gminy Braniewo. W tym roku wyróżnieni zostali: ks. Witalis Leończuk, państwo Bożena i Marek Rodź oraz Andrzej Smyk.

Tegoroczne dożynki były również znakomitą okazją, aby wręczyć wyróżnienia sołectwom - w odbywającym się po raz pierwszy - konkursie na „Najczystsze Sołectwo w Gminie Braniewo”. Kolejność miejsc była następująca:

I. Sołectwo Klejnowo z wytypowaną miejscowością Ułowo,
II. Żelazna Góra,
III. Krzewno.

— W tym miejscu dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, było o co walczyć, gdyż laureaci konkursu otrzymają wybrane przez siebie nagrody o wartości odpowiednio: 5 000 zł, 3 000 zł i 2 000 zł. — mówi Tomasz Sielicki.

Następnie Wójt Gminy podziękował Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Janowi Bobkowi, za dotychczasową współpracę, zaangażowanie i wsparcie w realizacji wspólnych zadań na rzecz rozwoju gminy Braniewo.

Wójt zaprosił na scenę także rodzinę Państwa Janowskich z Krzewna. Wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy złożyli serdeczne gratulacje i życzenia z okazji narodzin syna. Mały Sylwester przyszedł na świat w domu. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia otrzymał symboliczny upominek.

Po oficjalnej części dożynek gospodarze zaprosili wszystkich do biesiadowania, wspólnej zabawy i kosztowania przygotowanego poczęstunku. Najmłodsi malowali buzie i bawili się na przygotowanym placu zabaw. Atmosferę umilały występy lokalnych zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowała się również Elizazilee oraz zespół The Best Disco. Wieczór zakończył występ Czadomana, który rozbawił i rozgrzał publiczność pomimo deszczowej pogody. Frekwencja była ogromna, a wszyscy doskonale się bawili.

— Dziękujemy mieszkańcom Krzewna, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego corocznego święta. Natomiast mieszkańcom gminy i wszystkim gościom za liczne przybycie i wspólna zabawę — dodaje wójt.

Prezentacja laureatów „ Bursztynowego Ziarna”:
ks. Witalis Leończuk – od początku swojej posługi kapłańskiej jest proboszczem parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Braniewie. Ukończył seminarium duchowne w Warszawie, następnie Wyższe Seminarium Duchowne w Jabłonnej. Jest także absolwentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W tym roku proboszcz obchodzi jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich.

Państwo Bożena i Marek Rodź - prowadzi rodzinne gospodarstwo w Grzechotkach prowadzi wspólnie z żoną od 1989 roku. Jest to areał o powierzchni 58 ha. Specjalizuje się w uprawie różnorodnych zbóż i hodowli bydła. Jest szczęśliwym ojcem 7 dzieci i dziadkiem 9 wnucząt.

Pan Andrzej Smyk - prowadzi gospodarstwo w Ułowie od 1993. r. W codziennych wyzwaniach wspierają go żona Maria i córka Aleksandra. Łączna powierzchnia gospodarstwa to 450 ha. Pan Andrzej hoduje także bydło. W 2016 roku uzyskał certyfikat innowacyjnej rzetelnej firmy „Euro Firma Fair Play” oraz wyróżniony został przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaZobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages