środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Gmina w dobrej kondycji. Wójt po raz kolejny uzyskał absolutorium

2018-07-02 10:00:00 (ost. akt: 2018-07-02 10:22:05)

Gmina Braniewo\\\ Głównym punktem obrad sesji Rady Gminy Braniewo była ocena realizacji zeszłorocznego budżetu. Kolejny raz radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium.

Podczas tej wyjątkowej sesji wójt Tomasz Sielicki przedstawił sprawozdanie z wykonania dochodów i wydatków w 2017 r. Podkreślił, że Gmina Braniewo jest w dobrej kondycji finansowej, a w minionym roku zrealizowanych zostało wiele inwestycji, głównie w oparciu o pozyskane środki zewnętrzne. Największą zeszłoroczną inwestycją była kompleksowa termomodernizacja szkół gminnych, której wartość przekracza kwotę 3 mln. zł. Determinacja i zgodna decyzja władz, pozwoliła na wykonanie zadania w ramach środków własnych. W tym roku gmina otrzymała refundację kosztów tej inwestycji w kwocie przekraczającej 2 mln. zł. Wśród najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w roku ubiegłym Wójt wymienił również: zakup wozu strażackiego na wyposażenie jednostki OSP Żelazna Góra, współudział w budowie stacji uzdatniania wody w Szylenach oraz w budowie wodociągu Maciejewo-Zakrzewiec i kanalizacji Maciejewo-Lipowina, wykonanie projektów wodociągów, których prężna budowa rozpoczęła się w tym roku, remonty dróg: Bemowizna-Szyleny, Grzędowo-Krasnolipie i drogi w Młotecznie oraz współfinansowanie remontu drogi powiatowej w Żelaznej Górze.
Wójt wykazał się gospodarnością, co pozwoliło na realizację ważnych inwestycji, wpływających na poprawę komfortu i jakości życia mieszkańców. Rozległy zakres podejmowanych działań świadczy o wszechstronności i otwartości władz na nowe wyzwania. Z każdym rokiem gmina się rozwija, miejscowości pięknieją i przybywa infrastruktury. Podczas sesji absolutoryjnej wójt bardzo wysoko ocenił współpracę z radnymi, podziękował za zrozumienie, poparcie wyznaczanych kierunków rozwoju oraz zaufanie. Słowa uznania i podziękowania skierował również w stronę sołtysów, pracowników Urzędu Gminy i kierowników podległych jednostek.
Podsumowując działanie wójta na przełomie kilku lat, zauważyć można znaczny spadek zadłużenia powstałego jeszcze za poprzednich włodarzy. W 2011 roku dług Gminy Braniewo osiągnął wysoki próg - 8,4 mln zł (co stanowiło około 34% dochodów), w 2017 roku kwota długu zmalała do 2,9 mln (co stanowiło 11 % dochodów).
— W związku ze wzmożoną ilością zadań zlecanych przez rząd samorządom, moja polityka finansowa zmierzała do zmniejszenia wkładu finansowego gminy w inwestycje poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych —mówi wójt. — W 2017 roku wydatki majątkowe wynosiły 6,4 mln zł w stosunku do 25 mln dochodów, a w tym roku wydatki majątkowe przekraczają kwotę 4 mln zł w stosunku do 26 mln dochodów. Gmina realizuje wydatki majątkowe praktycznie w 90% z dofinansowaniem zewnętrznym i w dalszym ciągu składane są kolejne wnioski o zwrot kosztów zrealizowanych już zadań. Otrzymane z refundacji środki, przekazywane są zgodnie z uchwałami Rady Gminy na zaplanowane zadania.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klamcy #2529480 | 31.0.*.* 2 lip 2018 19:08

    Co z drogrami w gminie wołają o pomstę do nieba

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages