Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

W Lipowinie podziękowali za plony [zdjęcia]

2018-09-17 14:00:00 (ost. akt: 2018-09-17 12:23:54)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Polowa msza święta na boisku, ceremoniał dożynkowy, wręczenie nagród i podziękowań oraz koncerty. W sobotę w Lipowinie odbyły się dożynki gminy Braniewo.

Tegoroczne święto plonów w gminie Braniewo odbyło się w minioną sobotę (15.09) w Lipowinie. Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta na boisku. Później przyszedł czas na wręczenie nagród i podziękowań oraz część artystyczną. Na scenie zaprezentowały się kapele i zespoły ludowe, a także zespoły Ci Ho, Boogi Band oraz gwiazda wieczoru, zespół Mig.

Podczas uroczystego otwarcia dożynek wręczono m.in. nagrodę "Bursztynowe Ziarno". W tym roku otrzymali je: Tadeusz Piwowarczyk, Leszek i Marzanna Kołakowscy oraz Andrzej i Aldona Gawron.

— Poprzednie dożynki podsumowaliśmy w strugach deszczu, co było bardzo wymowne, bo tamte żniwa odbywały się w strugach deszczu. Po trudnościach ze żniwami pojawiły się kłopotach z zasiewami, a później przyszła kolejna skrajna pogoda, która nie przyniosła plonów: susze, letnie upały. To dowód na to, jak trudna, nieobliczana jest dzisiaj praca rolnika — mówił wójt gminy Braniewo Tomasz Sielicki, który życzył rolnikom "wytrwałości, cierpliwości, spokoju i przewidywalnej pogody podczas przyszłorocznych upraw".

O problemach z suszą wspominał również wicewojewoda Sławomir Sadowski.
— Powiat braniewski jest drugim w naszym regionie pod względem strat po powiecie piskim — mówił. — Trwa szacowanie strat, które początkowo wydawały się niewielkie. Teraz wiemy, że są olbrzymie. W skali województwa to może być nawet 800 mln zł. Święto plonów doskonale wpisuje się w historię Polski, w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości. Przytoczę słowa św. Jana Pawła II, który tak powiedział: "oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia potrafiły go strzec i bronić". Chleb jest symbolem życia. Trzeba pamiętać o rolnikach — apelował.

Chociaż susza miała wielki wpływ na tegoroczne zbiory, to w gminie Braniewo mają powody do zadowolenia.
— W rankingu zdobywania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazur 2014-2020 nasza gmina zajęła pierwsze miejsce — poinformował wójt Sielicki. — To namacalny dowód na to, jak zaowocowało osiem lat pracy i jakie mamy powody do wielkiej radości. To nie tylko gmina, ale także rolnicy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia. To wszyscy, którzy przy naszej współpracy sięgali po środki unijne. A to po to, żeby poprawić jakość życia mieszkańców — dodał.

— Dożynki są okazją, żeby podziękować Bogu za zbiory, ale to także okazja do kultywowania tradycji ojców, dziadów, o której też nie należy zapominać — mówił starosta braniewski Leszek Dziąg. — To był rok znoju, ciężkiej pracy... Jedząc chleb, pamiętajcie o tym, ile w tym roku kosztował on potu, pracy, znoju. Starajmy się pamiętać o tych ludziach, którzy swoją pracą zapewnili nam dostatek.

Jan Bobek, przewodniczący sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, przypomniał, że rolnicy to grupa społeczna, która jest "najbliżej ziemi".
— Dotyka ją, obrabia, sieje, orze i zbierają zbioru. Efekty tej ciężkiej pracy są uwarunkowane od pogody i opatrzności Boskiej. Rolnicy potrafią sobie z tym radzić. Symbolem dożynek jest chleb, ale należy pamiętać, jak dużo trzeba wykonać ciężkiej pracy, by go mieć — mówił.


Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NAF #2582823 | 77.252.*.* 18 wrz 2018 08:43

  " Efekty tej ciężkiej pracy są uwarunkowane od pogody i opatrzności Boskiej. Rolnicy potrafią sobie z tym radzić. "- jednak widać ,że rolnicy nie potrafią z tym sobie radzić, bo ciągle "płaczą"- za mokro -dajcie; za sucho- dajcie. Dlaczego "z Naszych " pieniędzy mamy ciągle wspierać rolników ? Jeżeli chodzi o imprezę dożynkową to po pierwsze dlaczego dotyczące gminy Braniewo święto odbyło się poza Braniewem , druga sprawa święto ROLNIKÓW a najwięcej "odznaczonych" było z poza rolników- koledzy w ramach kampanii nagradzali kolegów. Rączka rączkę myje. Wiadomo Lipowina obecnie jest najliczniejszą miejscowością w gminie i trzeba się przypodobać , aby odpowiednio zagłosowali. (Przekupstwo ?)

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gość #2582472 | 95.160.*.* 17 wrz 2018 19:13

  Dodam jeszcze że jednak można organizować dożynki i jednocześnie świetną zabawę , czego nie można powiedzieć o naszym mieście a szkoda .

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #2582467 | 95.160.*.* 17 wrz 2018 19:08

  Udana impreza , doskonała zabawa , super występ zespołu MIG , po prostu zajebiście .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages